מתחברים לאינטרנט

התקשר עכשיו

. מתחברים לאינטרנט

התחברות לאינטרנט נראית לעתים כמשימה לא פשוטה כלל. אחת הסיבות המרכזיות היא שבארץ ישנם גורמים שונים המעורבים בתהליך ולרב צריך להתנהל מול כל אחד מהגורמים הללו בנפרד. כדי להבין לאילו גורמים צריך לפנות, כדאי להבין מה עומד מאחורי השירותים שכל אחד מהם מציע.

איך עובד החיבור לאינטרנט?

 האינטרנט הוא מאין מערכת כבישים מסועפת שבה נמצאים מידי פעם "קניונים" בהם נמצאים האתרים. השימוש בכבישי האינטרנט הוא בתשלום, כאשר בארץ תשלום זה מחולק לחברות המתחזקות את הכבישים וחברות הגובות דמי כניסה למערכת הכבישים. כבישי האינטרנט הם למעשה הכבלים המחברים בין המחשבים השונים והחברות המתחזקות את הכבלים הללו נקראות ספקי תשתית. כדי להכנס לאותה מערכת "כבישים", צריך להתחבר למחשב מיוחד שנקרא שרת אינטרנט. שרת האינטרנט יודע לדבר עם מחשבי ה"קניונים" שבהם נמצאים האתרים.

במה תלויה מהירות האינטרנט?

הנניח שאנו מנסים למלא בריכה במים מהברז. הברז נמצא אצלנו בבית ואנו ממלאים את הבריכה על ידי מילוי דלי בודד כל פעם. לאחר מילוי הדלי במי הברז, נרוץ עם הדלי עד לפתח הבית, שם נעביר את הדלי לאדם אחר שירוץ איתו עד לשער החיצוני של הבריכה. בשער הבריכה יעביר האדם את הדלי לשומר של הבריכה שירוץ איתו עד לבריכה עצמה, ישפוך את המים, ירוץ חזרה וימסור את הדלי הריק לאדם שהביא את הדלי. אותו אדם ירוץ בחזרה אלינו הביתה, ימסור לנו את הדלי ואנו נרוץ שוב למלא אותו במים, וחוזר חלילה. כמה זמן ייקח לנו למלא את הבריכה?

הזמן שיקח לנו להביא דלי מים מלא אל הבריכה תלוי בשלושה גורמים:

  • כמה זמן לקח לנו לרוץ עם דלי המים עד לפתח הבית – זמן זה משול למהירות מעבר המידע מהמחשב אל המודם בבית.

  • כמה זמן לקח לאדם לרוץ עם דלי המים המלא עד לשער הבריכה – משול לספק של תשתית האינטרנט ותלוי בהגדרת מהירות הגלישה אצל ספק התשתית.

  • כמה זמן לקח לשומר הבריכה לרוץ עד לבריכה עצמה – משול לספק האינטרנט המעביר את המידע ליעד המתאים בתוך רשת האינטרנט.

מהירות הגלישה, אם כן, תלויה גם במהירות המוגדרת אצל ספק התשתית, וגם במהירות המוגדרת אצל ספק האינטרנט. מכיוון שהתשלום לספקים תלוי במהירות הגלישה המוגדרת, צריך לוודא כי המהירות המוגדרת אצל שני הספקים זהה. כאשר הספקיות השונות מדברות על מהירות העברת המידע הן קוראות לכך רוחב פס.

מהירות הורדה, מהירות העלאה

במשל הדלי והבריכה, המהירות תלויה לא רק בזמן שבו יקח להביא מים אל הבריכה, אלא גם בזמן שיקח להחזיר דלי ריק מהבריכה. באינטרנט נדבר באופן דומה על שתי מהירויות שונות: מהירות הורדה היא המהירות שבא נוריד מידע מהאינטרנט אל המחשב בבית, ואילו מהירות העלאה היא המהירות שבה נעביר מידע אל האינטרנט.

בגלישה רגילה, כמות המידע המגיעה מהאינטרנט גדולה בצורה מאד משמעותית מכמות המידע הנשלחת מהמחשב אל האינטרנט. לכן, כאשר מדובר על מהירות גלישה בארץ כיום, מדובר על מהירות הורדת הנתונים, ואילו מהירות העלאת הנתונים היא איטית בהרבה – כי לא נעשה בה שימוש רב.

ישנם מספר שימושים שבהם יש משמעות גם למהירות העלאת הנתונים: שיחות וידאו באינטרנט, לדוגמה, מעלות מידע רב מהמחשב ולא רק מורידות מידע. גם משחקי מחשב מרובי משתתפים מעבירים מידע רב אל האינטרנט. סוג המשתמשים הזקוק למהירות העלאת נתונים גבוהה הם אלו שמעלים הרבה סרטים ותמונות לאינטרנט ושומרים אותם שם.

ומי הם ספקי האינטרנט הסללורי?

היום אפשר להתחבר לאינטרנט לא רק מהמחשב בבית. מחשבים ניידים, טלפונים סלולריים, מחשבי טאבלט – יכולים להתחבר לאינטרנט גם כשאתם לא נמצאים בביתכם ויכולים להתחבר אל המודם בבית. אז איך מתחברים? יש שתי שיטות להתחבר: להתחבר למודם שנמצא באיזור ממנו אתם רוצים לגלוש (למשל בקפה אינטרנט או במלון בו יש חיבור לאינטרנט נגיש לאורחים) או להתחבר דרך ספק סלולר המציע שילוב של תשתית סלולרית וגישה לאינטרנט. כדי להתחבר בדרך זו יש לרכוש חבילת גלישה סלולרית, דרך אחת מחברות הסלולר.

אז למי בסופו של דבר משלמים?

אם רוצים לגלוש מכל מקום ולא גולשים הרבה, אפשר לרכוש חבילת גלישה סלולרית שמשחררת מהתלות במיקום (טוב לאלו הגולשים בעיקר מהטלפון הסלולרי). התשלום במקרה זה יהיה תלוי במידת השימוש – תגלשו יותר, תשלמו יותר. כדאי לשים לב לעובדה שבמקרים שתחרגו מההקצבה שנקבעה, התשלום יהיה גדול מאד. חבילות אלו הן יקרות יותר ככלל מגלישה באמצעות מודם רגיל ביתי.

אם גולשים בעיקר מהבית, אפשר לשלם בנפרד לספק תשתית האינטרנט (בזק או הוט) ולספק האינטרנט (סמייל, בזק בינלאומי, נטויז'יון, אורנג' ועוד). חלק מספקיות האינטרנט וספקיות התשתית מציאות גם אופציה שנקראת באנדל – בבאנדל תשלמו רק לספק אחד, והוא כבר יתחשבן עם הספק השני. ככלל, רכישת באנדל מספק תשתית היא לרב זולה מרכישת באנדל מספק האינטרנט.

גובה התשלום תלוי במהירות הגלישה בה תבחרו. אם אתם לא מעלים סרטים ליוטיוב, משחקים במשחקים מתוחכמים מרובי משתתפים וממעטים להשתמש בשיחות וידאו, אין סיבה לשלם יותר עבור רוחב פס (מהירות) גדול יותר.

 

צור קשר

קורס מתנה

מתנה למבוגרים

ניתן להזמין קורס מתחילים כמתנה להורים / מתנה לסבים  או מתנה לחברים.